Created with WebWaveCMS

Copyright by KANCELARIA ADWOKACKA NATALIA HEBEL

12 sierpnia 2022

Czy frankowicz musi spłacać raty kredytu w czasie trwania procesu?

 

Wielu kredytobiorców, którzy przed laty zawarli z bankiem umowę kredytu indeksowanego bądź denominowanego do waluty franka szwajcarskiego obecnie zadaje sobie pytanie, czy w czasie trwania sporu sądowego muszą w dalszym ciągu spłacać kredyt?

Odpowiedź brzmi NIE. Proszę tylko pamiętać o tym, że o zawieszeniu dalszej spłaty rat zadecyduje każdorazowo sąd, a jego zgoda ma charakter fakultatywny, czyli sąd może takiego zabezpieczenia udzielić ale ma też prawo go odmówić.

Ale po kolei. Frankowicz już na etapie konstruowania pozwu o stwierdzenie nieważności zawartej przed laty umowy kredytu może sformułować wniosek o udzielenie przez sąd zabezpieczenia poprzez wstrzymanie obowiązku spłaty rat kapitałowo – odsetkowych do dnia uprawomocnienia się wyroku kończącego postępowanie w sprawie. Tak jak wspomniałam już na początku, decyzja ta ma charakter fakultatywny, a więc sąd nie ma obowiązku w każdym przypadku naszego wniosku uwzględnić. Każda sprawa jest inna, dlatego też każdy wniosek badany jest przez sąd indywidulanie.

I tak wpływ na ocenę zasadności naszego wniosku będą miały następujące kwestie:

  • czy kapitał kredytu został już bankowi przez kredytobiorcę w całości zwrócony lub w jakiej wysokości;

  • aktualny rating banku, czyli ocena zdolności regulowania zobowiązań, np. w przypadku Getin Noble Bank S.A., Bank Millennium S.A. i Banku Pocztowego S.A. ocena ta jest negatywna, co finalnie powinno zwiększyć nasze szanse na uzyskanie zabezpieczenia.

Obecnie według dostępnych statystyk aż 95% spraw frankowych kończy się uwzględnieniem powództwa kredytobiorców i stwierdzeniem nieważności umowy z uwagi na zawarte w niej postanowienia niedozwolone, które w sposób rażący naruszają interesy konsumenta. Nie mniej z daleko posuniętej ostrożności zalecamy naszym klientom gromadzenie środków na ich prywatnych rachunkach bankowych do czasu zakończenia sprawy z bankiem. Otóż takie rozwiązanie jest bezpieczne na wypadek odwrócenia obecnego trendu w orzekaniu, ponadto w przypadku spraw w których kapitał kredytu nie został w całości zwrócony kredytobiorca posiada środki na rozliczenie się z bankiem po wydaniu wyroku i formalnie „zamknięcie kredytu” a także wykreślenie hipoteki z księgi wieczystej.

 

autor: adwokat Natalia Hebel 

tel. 505-535-470

e-mail: n.hebel@onet.pl

 

#zawieszeniespłatkredytufrankowego

 

 

 

KANCELARIA ADWOKACKA

NATALIA HEBEL

 

Zadzwoń do mnie: 

505 535 470

lub napisz: 

n.hebel@onet.pl

Umów się na konsultacje

 

Jako Adwokat w swojej pracy kieruję się przede wszystkim empatią, etyką i rzetelnością, a dobro moich Klientów jest dla mnie priorytetem.
 

26 listopada 2024
Kiedy można skorzystać z sankcji kredytu darmowego? Sankcja kredytu darmowego oznacza, że konsument, który
25 października 2024
W Polsce zwrot kosztów kredytu w przypadku jego wcześniejszej spłaty to istotne zagadnienie, które

Aenean sagittis mattis purus ut hendrerit. Mauris felis magna, cursus in venenatis ac, vehicula eu massa. Quisque nunc velit, pulvinar nec iaculis id, scelerisque in diam. Sed ut turpis velit. Integer dictum urna iaculis vestibulum finibus. Etiam tempus dictum rhoncus. Nam vel semper eros. Ut molestie sit amet sapien vitae semper. Pellentesque habitant morbi tristique senectus et netus et malesuada fames ac turpis egestas. 

Aktualności

Jesteśmy najlepsi