Created with WebWaveCMS
Copyright by KANCELARIA ADWOKACKA NATALIA HEBEL
To jest element tekstowy. Kliknij ten element dwukrotnie, aby edytować tekst. Możesz też dowolnie zmieniać rozmiar i położenie tego elementu oraz wszelkie parametry wliczając w to tło, obramowanie i wiele innych. Elementom tekstowych możesz też ustawić animację, dzięki czemu, gdy użytkownik strony wyświetli je na ekranie, pokażą się one z wybranym efektem.
Sytuacja epidemii COVID-19 jest współcześnie bezprecedensowa. W czasie jej trwania wprowadzono liczne ograniczenia praw i wolności osobistych oraz działalności gospodarczej, zapoczątkowanych wydaniem przez Ministra Zdrowia rozporządzenia z dnia 12 marca 2020 roku w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu zagrożenia epidemicznego, którego zakres był następnie rozszerzany również w drodze rozporządzeń Rady Ministrów. W szczególności dotkliwe konsekwencje wprowadzonych zakazow odczuli przedsiębiorcy m.in. restauratorzy, właściciele hoteli i innych podobnych obiektów zakwaterowania oferujących noclegi, agenci turystyczni, właściciele siłowni i innych ośrodków sportowych, którzy obecnie często stoją u progu bankructwa, albowiem wparcie z kolejnych tarcz nie pokrywa nawet ich bieżących kosztów.
Trudna sytuacja w jakiej znaleźli się przedsiębiorcy wymusiła szukanie rozwiązań prawnych, które umożliwią im dochodzenie od Skarbu Państwa odszkodowań za poniesione straty oraz utracone korzyści spowodowane niezgodnym z prawem działaniem przy wykonywaniu władzy publicznej. Drogowskazem do kwestionowania umocowania do określenia w drodze rozporządzenia zakazów prowadzenia działalności gospodarczej stało się liczne orzecznictwo sądów administracyjnych uchylające kary pieniężne nałożone przez organy inspekcji sanitrnej. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu w głośnej sprawie fryzjera, który nie zastosował się do czasowego zakazu ograniczenia wykonywania działalności, wyraził stanowcze stanowisko, że „rozporządzenie z dnia 19 kwietnia 2020 roku w sprawie ustanowienia określnych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, wydane na podstawie art. 46a i art. 46b pkt. 1-6 i 8-12 ustawy z dnia 2008 roku o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, nie spełnia konstytucyjnego warunku jego wydania na podstawie upoważnienia ustawowego zawierającego wytyczne dotyczące treści aktu wykonawczego. W konsekwencji podejmowana w tym zakresie samoistna działalności prawotwórcza doprowadziła do objęcia regulacjami rozporządzenia materii ustawowej i naruszenia podstawowych wolności i praw jednostki, w tym wolności działalności gospodarczej z art. 22 Konstytucji”. Podobne poglądy powielane są w kolejnych wyrokach wydawanych przez sądy administracyjne w całym kraju.
Ukształtowane stanowisko sądów administracyjnych, które wyrażają się krytycznie, co do skuteczności wprowadzania ograniczeń działalności gospodarczej w drodze rozporządzenia, zamiast w drodze ustawy (wymóg taki został zawarty w art. 22 Konstytucji) oraz krytyczna sytuacja finansowa przedsiębiorców mobilizuje coraz szersze ich grono do składania pozwów w postępowaniach cywilnych o zapłatę odszkodowania przez Skarb Państwa. Biorąc pod uwagę liczne doniesiena medialne, w których za datę zniesienia obostrzeń dla branży hotelarskiej oraz gastronomicznej podaje się odległe daty można przypuszczać, że liczba pozwów będzie wzrastać z każdym kolejnym tygodniem.
Bez wątpienia sytuacja epidemiczna z którą przyszło każdemu z nas się mierzyć jest wyjątkowa pod względem geograficznym, społecznym, gospodarczym oraz prawnym i nie sposób złożyć zapewnienia co do skuteczności wszczętych przez przedsiębiorców postępowań, to podkreślić jednak należy, że kształtujące się w Polsce poglądy doktryny oraz judykatury, a przede wszystkim przepisy Konsytuacji oraz Kodeksu cywilnego pozwalają przypuszczać, że sprawy te mają duże szanse na pozytywne zakończenie dla dochodzących swoich roszczeń.
Kancelaria jest już w trakcie przygotowywania pierwszych pozwów o odszkodowania przedsiębiorców z terenu województwa wielkopolskiego.
KANCELARIA ADWOKACKA
NATALIA HEBEL
Zadzwoń do mnie:
505 535 470
lub napisz:
n.hebel@onet.pl
Jako Adwokat w swojej pracy kieruję się przede wszystkim empatią, etyką i rzetelnością, a dobro moich Klientów jest dla mnie priorytetem.
Aenean sagittis mattis purus ut hendrerit. Mauris felis magna, cursus in venenatis ac, vehicula eu massa. Quisque nunc velit, pulvinar nec iaculis id, scelerisque in diam. Sed ut turpis velit. Integer dictum urna iaculis vestibulum finibus. Etiam tempus dictum rhoncus. Nam vel semper eros. Ut molestie sit amet sapien vitae semper. Pellentesque habitant morbi tristique senectus et netus et malesuada fames ac turpis egestas.
Aktualności
Jesteśmy najlepsi